Mieszkanie w stylu loftu to wnętrze postindustrialne, czasami bardzo surowe, jednak nie jest to regułą. Najważniejszą cechą jest akcentowanie elementów nawiązujących do przestrzeni hal fabrycznych. Wyraźna jest też tendencja do schludnego eksponowania instalacji elektrycznych, hydraulicznych oraz elementów konstrukcji budynku. Loft jest stylem typowo minimalistycznym. Bardzo wyraźnie widać to w przypadku adaptacji autentycznej przestrzeni poprzemysłowej, gdzie podstawowym zadaniem projektanta jest jedynie uzdatnienie takiego pomieszczenia do zamieszkania, przy pozostawieniu jak największej ilości detali bez ingerencji. 

Od czego zacząć?

Jeżeli planujemy remont kapitalny warto rozważyć możliwość tworzenia otwartych pomieszczeń, na przykład łączenia kuchni z salonem, lub salonu z przedpokojem. Te zabiegi mogą pozytywnie wpłynąć na poczucie przestrzeni, powiększają je pozostawiając prywatność mieszkańcom. Jeżeli przestrzeni mieszkania nie dzielimy z innymi domownikami można pokusić się o częściowe odsłonięcie sypialni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w dobrze w mieszkaniu dwupokojowym.

Mając zaplanowany układ mieszkania, możemy przejść do kolejnego kroku, dobór materiałów wykończeniowych. Na tym etapie warto zastanowić się też w jakiej kolorystyce będzie utrzymana wnętrze, co częściowo przełoży się rodzaj materiałów.

Co na podłogę do loftu?

W lofcie sprawdzi się zarówno podłoga drewniana, terakota oraz bardzo surowo wyglądająca lecz bardzo praktyczna posadzka z mikrocementu np Wall2Floor od NOVACOLOR. Decydująca rolę odgrywa upodobanie użytkowników.

Kolejnym krokiem jest wystój i struktura ścian i sufitów.

Ściany w lofcie - pierwsze skojarzenie pada na cegłę. Zarówno czerwona jak i biała nadaje wnętrzu pożądany efekt. W zastosowaniu cegły mamy wiele możliwości, możemy zastosować cegłę elastyczną przyklejaną na ścianę lub panele gipsowe o strukturze cegły. Ściana o strukturze cegły może być z powodzeniem malowana farbą, najczęściej na biało co daje bardzo przyjemny przytulny efekt. Nie musimy całego wnętrza obkładać cegła, również zwykła tynkowana ściana pomoże utrzymać klimat loftu, najlepiej jeśli nie została wykończona gładzią. Na ścianę możemy zastosować farbę nakładając w sposób lekko niedbały, smugi i różnice w strukturze są mile widziane. W przypadku ścian pokrytych gładzią można zastosować przecieranie farby. Kolorystykę warto utrzymać w odcieniach bieli, brudnej bieli i stonowanej szarości.  

belki poliuretanowe w lofcie

Belki dekoracyjne w lofcie

Belki poliuretanowe w lofcie są bardzo ważnym elementem. Dzięki nim można bardzo łatwo zaimprowizować elementy konstrukcji budynku takich jak belki podstropowe czy słupy występująca naturalnie w XIX wiecznych fabrykach czy młynach. Belki i deski poliuretanowe są materiałem łatwym w montażu, mogą doskonale współgrać z istniejącymi przegrodami w istniejących budynkach, podkreślać ich złamania, a przede wszystkim nadać ostateczny blask wnętrzu.

belki podsufitowe w lofcie

Jak dobrać belki dekoracyjne do loftu?

Belki dekoracyjne występują w dwóch podstawowych rodzajach. Dzielą się na belki rustykalne i belki modern. Belki rustykalne o wyraźnych słojach i strukturze przypominającej naturalne ciosane stare dębowe belki. Natomiast belki modern mają bardziej gładką strukturę, o wyraźnych słojach. Mają też bardziej foremny kształt przypominający naturalną sezonowaną belkę ciętą w tartaku. W przypadku loftu zdecydowanie lepszym wyborem będzie zastosowanie belek i desek MODERN. Bardziej przypominają autentyczne elementy konstrukcji fabrycznych przez co są stylistycznie spójne z całością.    

Belki i deski MODERN występują w kolorach jasnego i ciemnego dębu, oraz odcieniach patynowanych bieli i czystej bieli. Warianty w kolorach dębu świetnie się komponują z czerwoną cegłą, natomiast belki białe i patynowane współgrają z wnętrzami utrzymanymi w jasnych odcieniach.

Zastosowanie belek dekoracyjnych niewątpliwie jest bardzo skutecznym zabiegiem dodającym brakujący akcent wnętrzu.

Zapraszamy do zapoznania się za naszą ofertą materiałów wykończenia wnętrz a zawłaszcza do wyboru naszych belek.