Mur pruski jest dość charakterystycznym rodzajem ściany szkieletowej. Budynki w tym stylu posiadają drewniany szkielet natomiast przestrzenie miedzy belkami wypełniane są murem z cegieł. Na ścianach budynków bardzo wyraźnie widać zarówno belki jak i cegły. Czasami cegła w murze pruskim była też tynkowana i bielona.

mur pruski i belka rustykalna

Podobne cechy dekoracyjne ma styl szachulcowy, który również wykorzystuje szkielet konstrukcyjny z belek drewnianych.  lecz przestrzenie miedzy belkami wypełnione były gliną i słomą lub trzciną. W tej metodzie budownictwa ukończony budynek miał widoczną konstrukcję drewnianą.

belka rustykalna i mur szachulcowy

Styl muru pruskiego lub szachulcowego bardzo łatwo można zastosować we wnętrzach budownictwa tradycyjnego. Użycie nowoczesnych materiałów pozwala zaoszczędzić czas dając przy tym bardzo dobry i autentyczny efekt. 

Deska poliuretanowa w murze pruskim

Deski rustykalne wykonane z pianki poliuretanowej doskonale imitują prawdziwe stare drewno. Są bardzo dobrym rozwiązaniem w dekoracyjnym murze pruskim, ponieważ mogą zastąpić drewniane belki. Deski z pianki mają grubość 2,5cm po przyklejeniu do ściany niewiele od niej odstają stwarzając odpowiednią przestrzeń do wypełnienia imitacją cegły. Deski rustykalne dostępne są w kolorach jasnego i ciemnego dębu i nie wymagają już żadnego malowania. Ponadto ich rustykalna struktura podkreśla słoje drewna, a powierzchnia nawiązująca do dawnych metod obróbki drewna. Dodatkowym uzupełnieniem konstrukcji może być sufit ozdobiony belkami rustykalnymi z tej samej serii.

  deska rustykalna z pianki w murze pruskim

Cegła elastyczna do muru pruskiego

Cegła elastyczna są już dobrze znanym produktem dekoracyjnym doskonale imitującym cegłę. Cegły tego typu występują w różnych kolorach, mają wygład cegły formowanej ręcznie dzięki temu po ułożeniu nie wyglądają monotonnie. Istnieje oczywiście szereg alternatywnych produktów imitujących ceglany mur. Są to miedzy innym gipsowe panele lub płytki. Cegły elastyczne są łatwe w późniejszym utrzymaniu.

klejenie cegłu mur pruski

Tynk zamiast cegły

Jeżeli przestrzenie miedzy deskami mają być wypełnione powierzchnią tynkowaną warto popracować nad tym aby tynk nie był zbyt gładki. W tym celu można bezpośrednio tynkować ścianę lub wykonać tynk na płycie kartonowo-gipsowej, a następnie dociąć płytę na określone kawałki do wklejenia w przestrzeń między deskami. Tynk można wykonać używając różnych tynków dekoracyjno-rustykalnych z firmy NOVACOLOR , które są dostępne w naszej ofercie.

Od czego zacząć

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie układu desek na ścianie oraz dobranie ich szerokości. W przypadku wypełnienia ceglanego można bezpośrednio po wyznaczeniu układu desek przykleić je do zagruntowanej ściany. Do klejenia desek możemy użyć kleju montażowego przeznaczonego do takich wyrobów.  Następnie przyklejać wypełnienie imitujące mur, docinając cegły według potrzeb. W tym przypadku należy używać kleju według zaleceń producenta. Inaczej postępujemy jeżeli decydujemy się na wypełnienie przestrzeni miedzy deskami tynkiem. Zaraz po narysowaniu układu desek na ścianie tynkujemy powierzchnię miedzy deskami, a po ukończeniu tynku i pomalowaniu wklejamy deski. Jeżeli decydujemy się na użycie tynkowanych płyt kartonowo-gipsowych możemy postępować podobnie jak przy ceglanym wykończeniu.

Tak ozdobione wnętrze może podnieść walory dekoracyjne wnętrz lokali użytkowych oraz mieszkań, nadając im specyficznego uroku.