Styl skandynawski to minimalizm formy, prostota i jasne kolory.  Dużą zaletą tego stylu jest to, że wnętrza wydają się bardziej przestronne, a zastosowanie jasnych przyjaznych kolorów dodaje każdemu wnętrzu niesamowitego domowego klimatu.

elki podstropowe z pianki poliuretanowej w stylu skandynawskim

Od czego zacząć?

Po pierwsze drewno. Skandynawia kojarzy się z górami, lasami i drewnianymi chatkami. Powszechność materiału jakim jest drewno spowodowało że w naturalny sposób przeniknęło do architektury.

 Z drewna można wykonać praktycznie cały budynek oraz meble i pozostałe elementy wyposażenia. Ale czy to nie byłoby zbyt przytłaczające? Zdecydowanie byłoby.

Jak użyć elementów drewnianych?

Nieodpowiednio użyte elementy drewniane lub ich nadmiar może zdominować pomieszczenie. Dlatego dobrze jest ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum, pozostawiając drewno na podłodze, meblach i oczywiście elementach konstrukcyjnych takich jak belki pod stropem i słupy.  To właśnie elementy konstrukcji drewnianej mogą nadać specyficznego uroku pomieszczeniu, trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim doborze kolorów. Stosując jasne belki, można uzyskać spodziewany efekt lekkości oraz duże walory dekoracyjne nadające wnętrzu charakteru.

belki z pianki podstropowe

Specjalnie dla tego stylu zaprojektowaliśmy serię poliuretanowych belek i desek MODERN. Produkty te wyglądają jak naturalne  drewno, przy czym są bardzo łatwe w montażu i pielęgnacji.

Kolorystyka serii MODERN obejmuje biel i jej patynowane odcienie: beżowa, oliwkowa, szara i bardzo mocna patyna brązowa. Poza tym oferujemy jeszcze produkty w kolorze jasnego i ciemnego dębu.

Jak zastosować te produkty we wnętrzu skandynawskim? 

Jeżeli decydujemy się na zastosowanie belek MODERN  musimy pamiętać o zachowaniu równowagi, tak więc belki nie mogą przytłoczyć pomieszczenia, a jedynie być dodatkiem dodającym charakteru.

W zachowaniu równowagi pomoże odpowiednio dobrany kolor, oraz grubość belek. Grubość belek trzeba dobrać uwzględniając planowaną ich ilość oraz wymiary pomieszczenia. Zupełnie inny efekt przyniesie zastosowanie w małym pomieszczeniu dużej ilości grubych belek, a zupełnie inny wykonanie jednej podpory z tej samej grubej belki.

Jakie możliwości aranżacji dają belki dekoracyjne?

Najpopularniejsze rozwiązanie to belki pod sufitem imitujące konstrukcję stropu, czasami w połączeniu z deskowaniem wypełniającym przestrzeń po między belkami. Kolejną możliwością jest zastosowanie pionowych słupków przy ścianie, jednak nie zawsze jest to rozwiązanie praktyczne ponieważ może ograniczyć przestrzeń użytkową pomieszczenia. Rozwiązanie można polecić gdy zachodzi potrzeba ukrycia już istniejącej podpory lub instalacji. 

belki z pianki poliuretanowej na sufit

Jak komponować kolory

 Styl skandynawski to jasne stonowane kolory. Na ścianach przede wszystkim biel. Natomiast takie elementy jak podłoga meble i drzwi z reguły utrzymywane są w kolorystyce jasnego naturalnego drewna, ale bardzo często stosuje się tak zwane bielenie, czyli lekkie rozjaśnienie preparatami z białym pigmentem.

Dodatki

Czyli wszystkie drobne elementy takie jak dywaniki czy wazony, to właśnie nimi można dostroić wnętrze do własnych oczekiwań. Przy ich wyborze najlepiej zdać się na własne wyczucie, co przełoży się na komfort przebywania w pomieszczeniu.